Hüseyin AKDUMAN

Kocaeli Bölge Temsilcisi
Yönetim Sistemleri Uzmanı

Uzmanlık Konuları

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Stratejik Yönetim

Makaleleri/Yayınları

,

İzmit’ te doğdu. 1973 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (İDMMA) Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ’de (Çan) Laboratuvar Mühendisi olarak bir ekibin başında 2 yıl çalıştı. Hammadde girdilerini ve üretim kontrollerini koordine etti. Laboratuvar verimliliğini, güvenirliliğini arttırmaya ve kurumsallaşmaya yönelik çalışmalar yaptı. Yeni test metotlarını devreye aldı.

Daha sonra teknik tekstil sektöründe dünya lideri olan, Kordsa Kord Bezi A.Ş.’ ye laboratuvardan sorumlu Mühendis olarak girdi, Kalite Sistemleri Müdürü olarak 26. yılında ayrıldı. Bu sure içinde; girdilere, işletme içi faaliyetlere, çıktılara ait laboratuvar ve proses kontrolleri, denetleme ve iyileştirme faaliyetleri, müşteri şikayetleri ve memnuniyeti, otomasyon faaliyetleri, yönetim sistemi faaliyetleri çalışmalarının içinde yer aldı ve sistemlerin kurulmasını, uygulamaların yapılmasını, geliştirilmesini koordine etti ve de yönetti.

Dünyanın örnek sanayi odalarından Kocaeli Sanayi Odası’nda ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin kurulması ve Toplam Kalite Yönetimi’nin oluşturulması devamında EFQM Mükemmellik Modeli ’nin kurulması, uygulanması, yaygınlaştırılması, öz değerlendirmenin yapılması ve nihayetinde Ulusal Kalite Ödülü’nün kazanılması ile sonuçlanan çalışmalarda danışmanlık yaptı. Yine bu kapsamda Oda’ya Stratejik Yönetim Modelini yerleştirdi. Eğitimler verdi, tetkikçiler yetiştirdi.

TÜSİAD-KalDer Kalite Ödülü Denetçiliği yaptı. Bu çalışmaları yürütürken arkadaşı Yılmaz Altaş’ın daveti üzerine Gelişim Yönetim Sistemleri A.Ş.’ de de çalışmaya başladı. İzmit Bölge Sorumluluğu’ nu üstlendi. ISO 9001 ve stratejik yönetim konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri, 5S konusunda eğitim hizmetleri sundu. SGS firmasının düzenlediği Uluslararası Tetkikçiler Örgütü (IRCA) onaylı ISO 9001 baş denetçi eğitimine katıldı ve SGS adına sözleşmeli olarak Türkiye ve Türkmenistan’ daki firmaların ISO 9001:2000 belgelendirme ve ara denetim takımlarında denetçi ve baş denetçi olarak görev aldı.

KOSGEB onaylı eğitmen ve danışman da olan Hüseyin Akduman Sn. Yılmaz Altaş’ın SigmaCenter Yönetim Sistemleri Ltd. Şti. ’ni 2005 yılında kurması üzerine çalışmalarını burada yürütmeye başladı ve İzmit Bölge Sorumlusu oldu.

2006 yılında, Marmara Galvaniz Ltd. Şti. ’nde Genel Müdür olarak çalışmaya başladı. Avrupa’nın saygın ve büyük bir şirketi ile ortaklık gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük “sıcak daldırma” galvaniz tesisinin temelini attı. Ancak bu arada SigmaCenter Yönetim Sistemleri Ltd. Şti. ’ndeki çalışmalarına azaltarak da olsa devam etti

2011 yılından itibaren yalnız SigmaCenter Yönetim Sistemleri Ltd. Şti’ deki danışmanlık ve eğitimcilik çalışmalarına devam ederken 2013 yılında ahşap profil üretimi yapan Kocsan Ahşap Profil Mobilya ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti. ‘de Genel Müdürlüğü de yürüttü.

Bugüne kadar aralarında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Deniz Hastanesi, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Kalibre Boru A.Ş., Göltaş Çimento, Göltaş Beton, Lafarge Çatı Çözümleri, Aksoy Alüminyum, Değirmenci Tekstil, Adil Boz Tekstil, Çakıcı Kap, Yaş Söğüt, Arı Yemek, Bezci Kağıt, Ak Plastik, Promet Metal, Gelişim Yapı, ÇALIK Holding, Ernaz Otomotiv, Bandırma Mermer Sanayi, Timka, Serra Sünger ve Ada Avangard ’ın yer aldığı birçok firmaya kalite yönetimi alanında eğitimler verdi ve/veya danışmanlıklar yaptı. Halen SigmaCenter Yönetim Sistemleri Ltd. Şti. ‘de kalite ve verimlilik yönetimi konularında danışmalık yapmakta ve eğitimler vermektedir.