Minitab İstatistik Yazılımı

Minitab İstatistik Yazılımı

Minitab Nedir?

Kuruluşların Yalın 6 Sigma başta olmak üzere kalite iyileştirme çalışmalarında kullanabilecekleri istatistiksel araçların hızlı ve etkin kullanılmasını sağlayan bir yazılımdır. Problemlerin çözümleri içlerinde gizlidir. Problemi oluşturan sebeplerin verilerine etkin ve farklı açıdan bakarak firmanız için fark yaratmanız artık çok kolay. Minitab, uygulaması zor olarak bilinen bir çok istatistik metodunu birkaç tıkla basitçe uygulama imkanı verir.

Neden Minitab?

40 yılı aşkın süredir profesyoneller tarafından yoğun ilgi gören Minitab, sürekli güncellenerek, kuruluşların beklentilerini maksimum seviyede karşılar.

Minitab, verileri hızlı ve etkin şekilde analiz ederek bilgiye dönüştürür. Bu bilgilerin doğru kullanılmasını, en zorlu problemlerin kolayca çözülmesine çok ciddi katkılar sağlar. Kullanıcı dostu tasarım, proje dosyaları, gelişmiş veri yönetimi ve reportPad gibi işlerinizi kolaylaştıran özellikler içerir.

İyileştirme projenizin her adımını aydınlatan grafikler:

 • Birden fazla grafiği tek bir pencereye yerleştirebilirsiniz.
 • Çok kolay grafik oluşturabilirsiniz.
 • Resim galerilerinden dilediğiniz grafiği seçebilir ve sadeleştirilmiş veri giriş kutularını kullanabilirsiniz.
 • Tek tık ile grafikler oluşturabilirsiniz.
 • Grafik üzerindeki veri notlarını seçerek önemli detayları görüntüleyebilirsiniz.
 • Veri girişi yaptığınızda grafikleri otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. (İPK grafikleri veri ile otomatik güncellenir ve hata sinyalleri belirleyerek bildirir.)
 • Oluşturduğunuz grafikler üzerinde hızlı ve kolay düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Başlıklar, altbilgi, referans çizgiler, eklentiler ve daha fazlasını ilave edebilirsiniz.

Minitab'ta İyileştirme Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz İstatistiksel Metotların Tümü:

 • Kapsamlı Temel İstatistikler
  İstatistiksel, Normalite Testleri, Hipotez Testleri, Güç ve Numune Sayısı gibi temel birçok istatistiksel aracı içerir.
 • İstatistiksel Proses Kontrol (İPK)
  Minitab’ın geniş kapsamlı İPK araç seti, Pareto şemaları, Nicel, Nitel ve Çoklu Kontrol Grafikleri vs. ile karmaşık verileri analiz edin ve süreçle alakalı sorunları tanımlayıp çözün.
 • Ölçüm Sistemi Analizleri (MSA)
  Minitab’ın kapsamlı (tahribatlı testler dahil) Gage R&R araçları ile değişkenlik kaynaklarını tanımlayın ve ölçüm sisteminizden emin olun.
 • Deney Tasarımı (DOE)
  Minitab’ın DOE araç seti ile süreç girdilerinizin etkisini sayısallaştırın ve çıktılarınızı için matematiksel modeller oluşturun.
 • Güvenilirlik Analizleri
  Üretim verilerinizi kullanarak ürünlerinizin ve süreçlerinizin güvenilirliğini sayısallaştırın
 • Yeterlilik Analizleri (Cp, Cpk, Cm, Cmk)
  Capability Index, Sixpack gibi yeterlilik araçları ile süreçlerinizin ve makinalarınızın spesifikasyonları karşılamada ne kadar yeterli olduğunu ölçün.

Minitab İle İlgili Makaleler

Minitab 19 Yayınlandı

Minitab’ ın Yeni Sürümü Minitab 19 Piyasaya Çıktı!

Amerika merkezli dünyanın en çok kullanılan istatistik analiz yazılımlarından biri olan Minitab, geçtiğimiz haziran ayında yeni sürümü Minitab 19’ u piyasaya sürdü. Minitab 19, diğer sürüm güncellemelerinden farklı olarak bu güncellenmesini, görünümünde ve algoritmasında köklü değişikler yaparak piyasaya sundu. Detaylı bilgi için…

Minitabda Kontrol Grafikleri Nasıl Çizilir?

Minitab'da Kontrol Grafikleri Nasıl Çizilir?

Minitabda Kontrol Grafikleri, Bu yazımızda sizlerle Minitab da formüllere girmeden kontrol grafiklerinin nasıl çizildiğini göstereceğiz. Bir çok kişi kontrol grafiklerinin çizimini ve takibini Excel üzerinden yapmakta; fakat excelde formüllere müdahale edilebilmesi sonucun değişmesine ve sizinde yanlış bilgi ile yanlış karar vermenize sebep olabilir. Bu tür hatalara kuruluşlara gittiğimizde görmekteyiz. Sadece İPK için değil diğer istatistiksel tekniklerde de bu tarz sıkıntılar yaşanmakta. Detaylı bilgi için…

Hizmetlerimiz

Minitab Danışmanlığı

Minitab faaliyetlerinizi daha doğru ve daha etkili şekilde yürütebilmek için lütfen bizimle temasa geçiniz. Uzmanlarımız size özel Minitab danışmanlığı ile ilgili sizi bilgilendirsin.

Minitab Eğitimleri

Minitab Yetkili Satıcısı

Minitab, endüstri dünyasında en çok kullanılan istatistiksel analiz yazılımıdır. Sigma Center olarak Minitab Yazılımının lisans satışını ve eğtimlerini vermekteyiz.

Minitab Lisans Teklifi Al >>

Eğitim Takvimi
SigmaAkademi Online Eğitimler
Kalite ve Yalın Posterleri