MSA Ölçüm Sistemleri Analizi

MSA Ölçüm Sistemleri Analizi

MSA Nedir?

Adını ingilizce MSA Measurement Systems Analysis kelimelerinin baş harflerinden alır ve Ölçüm Sistemleri Analizi anlamına gelir.

Ölçüm sistemleri analizi, Ölçüm sisteminin planlanan uygulama için kabul edilebilir olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir metottur. Otomotiv sektöründe kullanılmakta olan 16949 sisteminin parçaları arasında yer almaktadır, ölçümlerinden emin olmak isteyen diğer sektör ve firmalarda uygulanmaktadır.

MSA, proseslerde ölçüm cihazları ile gerçekleştirilen ve elde edilen verilerin ne kadar sağlıklı olduğunun analizinin yapılması için ve ölçüm sisteminin ne derecede yeterli olduğunun istatistiksel teknikler ile ortaya çıkarılmasını amaçlar.

Ölçüm sistemleri analizi, işletmelerde derecelendirme, değerlendirme veya kalitelendirme amacı ile kullanılan ölçüm sisteminin güvenirliliğinin tespit edilmesi, analizler sonunda ölçüm sisteminde iyileştirme fırsatlarının ortaya çıkartılması için izlenecek yöntem seçimi konusunda bilincin geliştirilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Hizmetlerimiz

MSA Danışmanlığı

MSA faaliyetlerinizi daha doğru ve daha etkili şekilde yürütebilmek için lütfen bizimle temasa geçiniz. Uzmanlarımız size özel MSA danışmanlığı ile ilgili sizi bilgilendirsin.

MSA Eğitimleri

İlgili Konular

Eğitim Takvimi
SigmaAkademi Online Eğitimler
Kalite ve Yalın Posterleri