Tuğrul CAYLAN

Tuğrul CAYLAN

Entegre Yönetim Sistemleri Baş Tetkikçi

Uzmanlık Konuları

IATF 16949
FMEA, SPC, MSA, APQP-PPAP
Yönetim Sistemleri
ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001
Süreç Yönetimi
TPM – Toplam Verimli Bakım
Stratejik Yönetim

Makaleleri / Yayınları

Kalite Yolculuğu – Üretim İşletmelerinde Kalite Sistemi ve Öz Değerlendirme
Süreç İyileştirme ile Mükemmel Şirketlere

tugrul-caglan

Lisans eğitimini Endüstri Mühendisliği alanında tamamlamıştır.

Meslek hayatıma otomotiv & metal endüstrisinde başlamış olup, Türkiye’nin önde gelen holding şirketlerinde ve otomotiv sektöründe; yönetim, kalite, yönetim sistemleri, süreç ve sistem geliştirme ve verimlilik konularında çalışmalarda bulunmuş ve yönetici olarak görevler almıştır.

Otomotiv sektöründe kalite alanlarında yürüttüğü farklı görev roller kapsamında; IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi, FMEA Hata Türü Etkileri ve Analizi, SPC İstatistiksel Proses Kontrol, MSA Ölçüm Sistemleri Analizi, APQP İleri Ürün Kalite Planlama, PPAP Üretim Parçası Onay Prosesi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, Yeni Ürün Devreye Alma, Kalite Kontrol, Kalite Güvence Uygulamaları ve Laboratuvar Yönetimine dair farklı görevler ve sorumluluklar yürütmüştür.

Almanya REFA (Verband für Arbeitsgestaltung, Betriebsorganisation und Unternehmensentwicklung) tarafından düzenlenen “İş Sitemleri ve Süreç Düzenleme” programına katılmış ve programı başarı ile tamamlayarak “İş Analisti” unvanı almıştır. Sabancı Topluluğu bünyesinde, Sistem Geliştirme Lideri rolü ile Süreçlerin Belirlenmesi ve Tanımlanması, Süreçlerin Standartlaştırılması, Süreç İyileştirme ve Sistemleştirme çalışmalarına liderlik etmiştir.

Sabancı Topluluğu bünyesinde, TPM Pillar / Komite Liderlikleri, TPM Ofis Member rolleri ile Japonya JIPM tarafından verilen “2020 TPM Excellence Award” ödül sürecinde görev almıştır ve kurumuna sektörde global düzeyde ilk olan bu prestijli ödülün kazandırılmasında katkıda bulunmuştur. Otomotiv sektörü bünyesinde; Mercedes, Ford, TOGG, Hyundai başta olmak üzere farklı OEM müşterilere ve bu müşterilerin müşteri özel şartlarına dair tecrübeler edinmiştir.

Kibar Topluluğu bünyesinde İç Denetim Başkanlığı’nda İç Denetim Sponsoru olarak görev almış ve iç denetim bulgularının şirket bütününde koordine edilmesi ve yönetilmesine dair faaliyetler yürütmüştür. Başta; holding, şirketler grubu, otomotiv, metal ve plastik sektörlerinde işletmeler olmak üzere birçok işletmeye; kalite, verimlilik ve yönetim danışmanı, tetkikçi ve eğitmen olarak, katkılarda bulunmuştur.

CQI ve IRCA kayıtlı ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001, ISO 50001 yönetim sistemleri baş tetkikçisidir. “Kalite Yolculuğu” ve “Süreç İyileştirme ile Mükemmel Şirketlere” kitaplarının yazarıdır. Kurucuları içinde yer aldığı Verimoloji Danışmanlık başta olmak üzere global ve lokal ölçekte çok sayıda danışmanlık şirketinde, faaliyetlerine devam etmektedir.

Sigma Center bünyesinde; otomotiv, kalite, yönetim sistemleri ve verimlilik, süreç yönetimi konularında danışman olarak görevler almaktadır.